Makita 33cm Lawn Mower Kit 18V LXT Li-ion Cordless Garden Grass Outdoor 5Ah Battery and Charger DLM330RT
Product image 1
1 / 12
+7
Makita 33cm 18V LXT cordless lawnmower kit
1 x 5Ah LXT Li-ion battery (BL1850B) comes included in the kit
The DLM330 is optimal in places where you need the ability to turn in small radius
3 in 1 (cutting/collecting/mulching) usage
Soft start feature gradually increases speed to eliminate start up shock
Low noise level suitable for use in residential areas and public spaces
Compact storage of grass catcher allows for space-saving vertical storage
Electric brake for maximum productivity
8 cutting height settings from 20mm to 75mm that is adjustable by one handle
Technical Specifications:
  • Nominal battery voltage: 18V LXT
  • Battery chemistry: Li-ion
  • No load speed: 4300min⁻¹
  • Cutting width: 330mm
  • Cutting height positions: 8
  • Width of mowing deck: 33cm
  • Mowing height: 20-75mm
  • Rear wheel diameter: 18cm
  • Front wheel diameter: 14cm
  • Actual mowing area (4.0Ah): 270m²
  • Collecting box capacity: 30L
  • Cumulative: Yes
  • Bio cutting: Yes
  • Sound power level (LWA): 89dB(A)
  • Sound pressure level (LpA): 82.4dB(A)
  • Noise uncertainty (K Factor): 1.5dB(A)
  • Vibration level (3 axes): ≤2.5m/s²
  • Vibration uncertainty (K Factor): 1.5m/s²
  • Tool weight with battery (EPTA): 11.6 - 12.5kg
  • Product dimensions (L x W x H):1350 x 375 x 975mm
  • Foldable dimensions (L x W x H): 775 x 375 x 520mm
  • RPM (normal mode): 4300min⁻¹
Technical Specifications:
  • Battery chemistry: Li-ion
  • No load speed: 4300min⁻¹
  • Cutting width: 330mm
  • Cutting height positions: 8
  • Width of mowing deck: 33cm
  • Mowing height: 20-75mm
  • Rear wheel diameter: 18cm
  • Front wheel diameter: 14cm
  • Collecting box capacity: 30L
  • Cumulative: Yes
  • Bio cutting: Yes
  • RPM (normal mode): 4300min⁻¹
-65%
Description
  • Cutting width: 330mm
Makita 33cm Lawn Mower Kit 18V LXT Li-ion Cordless Garden Grass Outdoor 5Ah Battery and Charger DLM330RT | White Rose Tools