Makita Chainsaw Kit 40cm Heavy Duty 16" 40V XGT Brushless Cordless 2 x 5Ah Battery and Rapid Charger Garden Tree Cutting Pruning UC016GT201
Product image 1
1 / 7
+2
Makita 40cm (16") 40V XGT cordless chainsaw kit
Very high powered, brushless chainsaw with a high chain speed for heavy-duty use
Equivalent to 42mL class engine chainsaw and is designed for professional use
Tool-less chain adjustment makes the saw even more convenient
Perfect for construction sites or gardens
Lightweight for reduced operator fatigue
Large oil filling port with view window allows operator to easily add and check bar oil level
WetGuard/IPX4 - Excellent water-resistant performance
Cordless for instant start-up, zero emissions and reduced maintenance
Brushless, maintenance-free, long-life motor
Battery protection system automatically shuts off power when the battery level is low
Technical Specifications:
  • Nominal battery voltage: 40V XGT
  • Battery chemistry: Li-ion
  • Max chain speed (no load): 25.5m/s
  • Chain pitch: 0.325"
  • Chain gauge: 0.043" (1.1mm)
  • Number of drive links: 64
  • Chain oil tank: 0.26L
  • Sound power level (LWA): 102dB(A)
  • Sound pressure level (LpA): 94dB(A)
  • Noise uncertainty (K factor): 3dB(A)
  • Vibration level (3 axes): 5.0m/s²
  • Vibration uncertainty (K factor): 1.5m/s²
  • Tool weight with battery (EPTA): 6.2-7.5kg
  • Product dimensions (L x W x H): 445 x 234 x 275mm
  • Brushless: Yes
  • Chain bar length: 400mm (16")
  • Chain speed at max. power: 25.5m/s
  • Max output power: 1600W
Technical Specifications:
  • Battery chemistry: Li-ion
  • Chain pitch: 0.325"
  • Chain gauge: 0.043" (1.1mm)
  • Number of drive links: 64
  • Chain oil tank: 0.26L
  • Brushless: Yes
  • Max output power: 1600W
-65%
Description
  • Chain pitch: 0.325"
  • Chain gauge: 0.043" (1.1mm)
  • Max output power: 1600W
Makita Chainsaw Kit 40cm Heavy Duty 16" 40V XGT Brushless Cordless 2 x 5Ah Battery and Rapid Charger Garden Tree Cutting Pruning UC016GT201 | White Rose Tools