Milwaukee M12 12V Sub Compact Cordless Rivet Tool Bare Unit M12BPRT-0
Product image 1
1 / 8
+3
Features:
  • Up to 325 x 4.8 mm stainless steel rivets on a single charge with a 2.0 Ah battery pack
  • Suitable for all aluminium, steel, stainless steel and copper rivets up to 4.8 mm
  • Rivets in one stroke with a 20.32 mm stroke length
  • Retention nose pieces hold rivets in any orientation
  • Ergonomic design with 273 mm H x 66.8 mm W x 165 mm in length without mandrel collector
  • Integrated belt hook and lanyard tie off point
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries
  • Supplied with 4 x retaining tips
Specification:
  • Battery pack capacity (Ah): No batteries supplied
  • Battery type: Li-ion
  • Dimensions (Outer)(H x W x D / mm): 273 x 66 x 8 x 230
  • Kit included: No batteries supplied, No charger supplied, No kitbox or bag supplied
  • Max. pulling force (N): 9,000
  • Max. rivets popped with M12 B2 battery (mm): 325 x 4.8
  • Model Variant: M12 BPRT-0
  • No. of batteries supplied: 0
  • Rivet diameter range (mm): 2.4 - 4.8
  • Standard equipment: Belt hook, allen key, 4 x nose pieces
  • Stroke length (mm): 20.32
  • Supplied in: No kitbox or bag supplied
  • System: M12™
  • Tips supplied (mm): 2.4, 3.2, 4.0, 4.8
  • Voltage (V): 12
Features:
Specification:
  • Battery type: Li-ion
  • Model Variant: M12 BPRT-0
  • No. of batteries supplied: 0
  • Stroke length (mm): 20.32
  • System: M12™
  • Voltage (V): 12
-65%
Description