Milwaukee M12 Fuel 12V 1.6mm Cordless Nibbler in HD Box Bare Unit M12FN16-0X
- First 12V Nibbler with max. cutting capacity in mild Steel: 1.6 mm, in Stainless Steel: 1.2 mm, in Aluminium: 2.1 mm
- With only 1.6 kg (6.0 Ah battery included) it is the lightest cordless Nibbler on the market, while still outperforming 18V brushed competitors
- Tool-free change of cutting direction in 90° steps
- Tool-free die holder and punch change
- Chip collection bag for a clean working environment
- LED lights up your work area for better visibility
- Integrated belt hook and lanyard tie off point
- Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries
- Battery pack capacity (Ah): No batteries supplied
- Battery type: Li-ion
- Cutting width (mm): 5
- Kit included: No batteries supplied, No charger supplied, HD Box
- Max. sheet thickness aluminum up to 250 N/mm² (mm): 2.1
- Max. sheet thickness steel 400 N/mm² (mm): 1.6
- Max. sheet thickness steel 600 N/mm² (mm): 1.2
- Max. sheet thickness steel 800 N/mm² (mm): 0.7
- Model Variant: M12 FNB16-0X
- No load stroke rate (spm): 1,400 - 2,200
- Smallest radius (mm): 40.7
- Standard equipment: Die, punch, die holder, chip collection bag
- Starting hole diameter (mm): 21
- Supplied in: HD Box
- System: M12™
- Voltage (V): 12
- Battery type: Li-ion
- Cutting width (mm): 5
- Model Variant: M12 FNB16-0X
- Smallest radius (mm): 40.7
- Supplied in: HD Box
- System: M12™
- Voltage (V): 12
Description