Milwaukee M12 Fuel 12V 150mm Cordless Random Orbital Sander with 5mm Orbit Bare Unit M12FROS5-0
- 5.0 mm orbit function to deliver efficient body filler removal
- Compact and ergonomic design for fatigue-free working
- Lightweight - only 0.95 kg for the tool and 1.35 kg with a M12™ HIGH OUTPUT™ 5.0 Ah battery
- Convenient change of the backing pad by hand without the need for additional tools
- Universal hook and loop sanding pad allows easy changing of sanding discs
- Vacuum adaptor supplied fits directly to all MILWAUKEE® dust extractors
- Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries
- Battery pack capacity (Ah): No batteries supplied
- Battery type: Li-ion
- Diameter of orbit (mm): 5
- Kit included: No batteries supplied, No charger supplied, No kitbox or bag supplied
- Model Variant: M12 FROS5-0
- No load speed (rpm): 3,200 - 12,000
- No. of batteries supplied: 0
- Oscillation rate (opm): 6,400 - 24,000
- Sanding pad size (mm): 150
- Speed settings: 8
- Supplied in: No kitbox or bag supplied
- System: M12™
- Variable speed: Yes
- Voltage (V): 12
- Battery type: Li-ion
- Diameter of orbit (mm): 5
- Model Variant: M12 FROS5-0
- No. of batteries supplied: 0
- Sanding pad size (mm): 150
- Speed settings: 8
- System: M12™
- Variable speed: Yes
- Voltage (V): 12
Description