Milwaukee M12 Fuel 12V 3/8" Drive Cordless Compact Impact Wrench Friction Ring 2 x 5Ah HO Battery + Charger M12FCIWF38G3-502X
Product image 1
1 / 12
+7
Features:
  • Best in class power: 542 Nm of fastening and 745 Nm of nut-busting torque to tackle most common applications
  • A weight of 1 kg without battery and a length of 122 mm means better access to tight spaces and less user fatigue
  • 3,000 RPMs for exceptional application speed
  • Trigger mode selection for easy one hand selection of speed settings
  • Tri-LEDs for shadowless work area illumination
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries
Specification:
  • Battery pack capacity (Ah): 5
  • Battery type: Li-ion
  • Fastening torque (Nm): 271/ 406/ 542/ 20
  • Impact rate (ipm): 0-1,500 / 0-3,000 / 0-3,300 / -
  • Kit included: 2 x M12 HB5 Battery packs, C12 C Charger, HD Box
  • Max. bolt diameter: M16
  • Model Variant: M12 FCIWF38G3-502X
  • No load speed (rpm): 0-930/ 0-2100/ 0-3000/ 0-1300
  • Nut-busting torque (Nm): 745
  • Standard equipment: Belt hook
  • Supplied in: HD Box
  • Tool reception: ⅜″ square
  • System: M12™
  • Voltage (V): 12
Features:
Specification:
  • Battery type: Li-ion
  • Max. bolt diameter: M16
  • Nut-busting torque (Nm): 745
  • Supplied in: HD Box
  • Tool reception: ⅜″ square
  • System: M12™
  • Voltage (V): 12
-65%
Description