Milwaukee M12 Fuel 12V 3/8" Drive Cordless Extended Reach High Speed Ratchet Bare Unit M12FHIR38LR-0
Product image 1
1 / 13
+8
Features:
  • With up to 47 Nm of max torque and 450 rpm's, this tool delivers faster application speed and increased productivity for the professional user
  • 19 mm low profile head design and extended neck allow users better access in tight spaces
  • Variable speed metal trigger provides ultimate control of the tool
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries
Specification:
  • Battery pack capacity (Ah): No batteries supplied
  • Battery type: Li-ion
  • Kit included: No batteries supplied, No charger supplied, No kitbox or bag supplied
  • Length (mm): 363
  • Max. torque (Nm): 47
  • Model Variant: M12 FHIR38LR-0
  • No load speed (rpm): 0 - 450
  • No. of batteries supplied: 0
  • Supplied in: No kitbox or bag supplied
  • System: M12™
  • Tool reception: ⅜″ square
  • Voltage (V): 12
Features:
Specification:
  • Battery type: Li-ion
  • Length (mm): 363
  • Max. torque (Nm): 47
  • No load speed (rpm): 0 - 450
  • No. of batteries supplied: 0
  • System: M12™
  • Tool reception: ⅜″ square
  • Voltage (V): 12
-65%
Description