Milwaukee M12 Fuel 12V Cordless Insider Pass-Through Ratchet Bare Unit M12FPTR-0
Product image 1
1 / 16
+11
Features:
  • With up to 81 Nm of max torque and 350 rpm’s, this tool offers the perfect combination of power and speed
  • Features the lowest-profile head for best-in-class access in confined spaces
  • The extended neck allows users better access in hard-to-reach places
  • Pass-through sockets up to a size of 15 mm allow users to comfortably fasten and unfasten nuts on bolts of any length
  • Includes sockets from 8 mm to 19 mm as well as 21 mm
  • Variable speed metal trigger provides ultimate control of the tool
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries
Specification:
  • Battery pack capacity (Ah): No batteries supplied
  • Battery type: Li-ion
  • Head profile (mm): 21.45
  • Kit included: No batteries supplied, No charger supplied, No kitbox or bag supplied
  • Length (mm): 386
  • Max. torque (Nm): 81
  • Model Variant: M12 FPTR-0
  • No load speed (rpm): 0 - 350
  • No. of batteries supplied: 0
  • Standard equipment: 8 mm - 15 mm pass-through socket, 16 mm - 19 mm socket, 21 mm socket, ¼″ anvil adapter, ⅜″ anvil adapter, ¼″ Hex bit holder
  • Supplied in: No kitbox or bag supplied
  • Tool reception: 14.4 mm Hex
  • System: M12™
  • Voltage (V): 12
Features:
Specification:
  • Battery type: Li-ion
  • Head profile (mm): 21.45
  • Length (mm): 386
  • Max. torque (Nm): 81
  • Model Variant: M12 FPTR-0
  • No load speed (rpm): 0 - 350
  • No. of batteries supplied: 0
  • Tool reception: 14.4 mm Hex
  • System: M12™
  • Voltage (V): 12
-65%
Description
  • Model Variant: M12 FPTR-0
  • Tool reception: 14.4 mm Hex
Milwaukee M12 Fuel 12V Cordless Insider Pass-Through Ratchet Bare Unit M12FPTR-0 | White Rose Tools