Milwaukee M12 Fuel 12V Sub Compact Multi Material Cordless Cut Off Tool 76mm Blade Bare Unit M12FCOT-0
- Fast accurate cutting with up to 20,000 RPM
- Optimised ergonomic design for easy control and one-handed use. Only 1.1 kg and 226 mm in length
- Quick release dust shoe with depth adjustment and optional dust extraction port
- On board fuel gauge and LED light
- Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries
- 76 mm blade offers up to 16.3 mm depth of cut
- Battery pack capacity (Ah): No batteries supplied
- Battery type: Li-ion
- Blade diameter (mm): 76
- Bore size (mm): 10
- Brake: No
- Kit included: No batteries supplied, No charger supplied, No kitbox or bag supplied
- Line lock out function: Yes
- Max. cutting depth (mm): 16.3
- Model Variant: M12 FCOT-0
- No load speed (rpm): 20,000
- No. of batteries supplied: 0
- Supplied in: No kitbox or bag supplied
- Switch type: Trigger lock-off switch
- Variable speed: Yes
- System: M12™
- Voltage (V): 12
- Battery type: Li-ion
- Blade diameter (mm): 76
- Bore size (mm): 10
- Brake: No
- Line lock out function: Yes
- Model Variant: M12 FCOT-0
- No load speed (rpm): 20,000
- No. of batteries supplied: 0
- Variable speed: Yes
- System: M12™
- Voltage (V): 12
Description