Milwaukee M18 18V Fuel 165mm Compact Circular Saw Bare Unit M18FCS552-0
Product image 1
1 / 11
+6
Features:
  • The M18 FUEL™ circular saw delivers the power to rip cut at the same feed rate of an equivalent AC circular saw, with the ability to cut 200 pieces of 90 mm x 35 mm pine stud on one 3.0 Ah HIGH OUTPUT™ battery as its optimised for HIGH OUTPUT™ technology
  • Magnesium shoe reduces weight and maximises durability
  • Durable metal rafter hang hook for work space management and safety
  • 165 mm blade which gives a 57 mm depth of cut, enabling the saw to cut through a stack of 3x 18 mm OSB boards
  • Kitted with our DEK26 vacuum adaptor which will fit directly to all MILWAUKEE® dust extractors
  • Integrated LED light for workspace illumination
  • Integrated dust blower keeps cut line clear
  • Up to 50° bevel capacity
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Specification:
  • Battery type: Li-ion
  • Bevel capacity (°): 50
  • Blade diameter (mm): 165
  • Bore size (mm): 20
  • Guiderail compatible: No
  • Kit included: No batteries supplied, No charger supplied, No kitbox or bag supplied
  • Max. cutting depth 45° (mm): 44
  • Max. cutting depth 90° (mm): 57
  • No load speed (rpm): 6,000
  • No. of batteries supplied: 0
  • Standard equipment: Rip fence
  • Supplied in: No kitbox or bag supplied
  • Voltage (V): 18
Features:
  • Up to 50° bevel capacity
Specification:
  • Battery type: Li-ion
  • Bevel capacity (°): 50
  • Blade diameter (mm): 165
  • Bore size (mm): 20
  • Guiderail compatible: No
  • No load speed (rpm): 6,000
  • No. of batteries supplied: 0
  • Voltage (V): 18
-65%
Description