Milwaukee M18 18V Fuel One-Key Cordless Rivet Tool in HD Box Bare Unit M18ONEFPRT-0X
Product image 1
1 / 9
+4
Features:
  • Pulls up to 900 rivets with a rivet size of 4.8 mm in aluminium or 500 rivets with a size of 6.4 mm in aluminium on a fully charged M18™ 2.0 Ah battery pack
  • Fasten all blind rivets including aluminium, steel, stainless steel and copper from 4.8 mm, 6.0 mm, 6.4 mm and 7.0 mm to give you a bigger range of applications to be completed
  • 20,000 N of pulling force with a stroke length of 30 mm gives you the power to complete the larger diameters effortlessly
  • The premium steel alloy 3-jaw design delivers more work between jaw changes
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Specification:
  • Battery pack capacity (Ah): No batteries supplied
  • Battery type: Li-ion
  • Dimensions (Outer)(H x W x D / mm): 317 x 63 x 273
  • Kit included: No batteries supplied, No charger supplied, HD Box
  • Max. pulling force (N): 20,000
  • Max. rivets popped with M18 B2 battery (mm): 900 x 4.8 / 500 x 6.4
  • Model Variant: M18 ONEFPRT-0X
  • No. of batteries supplied: 0
  • Rivet diameter range (mm): 4.8 - 7.0
  • Standard equipment: Belt hook, allen key, 4 x nose pieces
  • Stroke length (mm): 30
  • Supplied in: HD Box
  • System: M18™
  • Tips supplied (mm): 4.8, 6.0, 6.4, 7.0
  • Voltage (V): 18
Features:
Specification:
  • Battery type: Li-ion
  • No. of batteries supplied: 0
  • Stroke length (mm): 30
  • Supplied in: HD Box
  • System: M18™
  • Voltage (V): 18
-65%
Description
Milwaukee M18 18V Fuel One-Key Cordless Rivet Tool in HD Box Bare Unit M18ONEFPRT-0X | White Rose Tools