Milwaukee M18 Fuel 18V 1/2" Drive Cordless Compact Impact Wrench Friction Ring 2 x 5Ah Battery + Charger M18FIW2F12-502X
Product image 1
1 / 12
+7
Features:
  • Power efficiency under load - outstanding torque of 339 Nm
  • Extremely compact design - total length of just 124 mm for access into tight spaces
  • Auto shut-off control applies no more than 34 Nm of torque for hand-tight fastening applications to prevent over tightening
  • Tri-LEDs deliver high definition lighting to increase workspace visibility
  • ½″ square friction ring
  • Reversible belt hook
  • Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
Specification:
  • Battery pack capacity (Ah): 5
  • Battery type: Li-ion
  • Fastening torque (Nm): 102 / 203 / 339 / 34
  • Impact rate (ipm): 0-1000 / 0-2400 / 0-3400
  • Kit included: 2 x M18 B5 Battery packs, M12-18 FC Charger, HD Box
  • Max. bolt diameter: M16
  • Model Variant: M18 FIW2F12-502X
  • No load speed (rpm): 0-900/ 0-1650/ 0-2400/ 0-1200
  • No. of batteries supplied: 2
  • Nut-busting torque (Nm): 339
  • Supplied in: HD Box
  • Tool reception: ½″ square
  • System: M18™
  • Voltage (V): 18
Features:
  • ½″ square friction ring
  • Reversible belt hook
Specification:
  • Battery type: Li-ion
  • Max. bolt diameter: M16
  • No. of batteries supplied: 2
  • Nut-busting torque (Nm): 339
  • Supplied in: HD Box
  • Tool reception: ½″ square
  • System: M18™
  • Voltage (V): 18
-65%
Description