Milwaukee M18 Fuel 18V Cordless 1/4" Trim Router in HD Box Bare Unit M18FTR-0X
- All day run time on a single charge of an M18™ 5.0 Ah battery (up to 115 m)
- Innovative height adjustment system incorporating a 0.4 mm micro adjustment
- Active brake stops the router bit quickly
- Included plunge base features 3 stop pins for multiple pass mortising
- Dual LED lights to illuminate the work surface
- Compatible with the dust collection shroud (DEK 26)
- Supplied with 2 x dust extraction attachments, 146 mm sub-baseplate which accepts 31.75 mm guide bushings, 6 mm and 6.35 mm collets, plunge base, 2 x side fences
- Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M18™ batteries
- Battery pack capacity (Ah): No batteries supplied
- Battery type: Li-ion
- Collet capacity (mm): 6/ 6.35
- Kit included: No batteries supplied, No charger supplied, HD Box
- Model Variant: M18 FTR-0X
- No load speed (rpm): 10,000 - 31,000
- Plunge capacity (mm): 50
- Speed settings: 6
- Standard equipment: 2 x dust extraction attachments, 146 mm sub-baseplate which accepts 31.75 mm guide bushings, 6 mm and 6.35 mm collets, plunge base, 2 x side fences
- Supplied in: HD Box
- System: M18™
- Voltage (V): 18
- Battery type: Li-ion
- Model Variant: M18 FTR-0X
- Plunge capacity (mm): 50
- Speed settings: 6
- Supplied in: HD Box
- System: M18™
- Voltage (V): 18
Description
- Model Variant: M18 FTR-0X