Triton 1200W Belt Sander 100mm T41200BS 490239
Product image 1
1 / 12
+7
Powerful 1200W motor with variable speed control for rapid stock removal. Large 100 x 156mm sanding area. Belt-tracking adjustment for accurate alignment of sanding belt. Trigger control with lock-on button for continuous sanding. Rear-facing dust port connects to dust bag or vacuum dust extraction system. Belt size 100 x 610mm. Includes inversions clamps, bench-mounting mat, dust bag, 1 x spare drive belt and 3 x sanding belts (grits: 1 x 80 fitted, 1 x 100, 1 x 120). Weight: 6kg.
Features:
  • Powerful 1200W motor for rapid stock removal
  • Variable speed control improves versatility when working with different workpieces
  • Rear-facing dust port connects to the supplied dust bag or a dust extraction system
  • Belt tracking adjustment for accurate alignment of the sanding belt
  • Rubber over-moulded grip offers increased support, safety and control of the tool
Features:
-65%
Description
Triton 1200W Belt Sander 100mm T41200BS 490239 | White Rose Tools