Triton 1400W Track Saw Kit 185mm 4pce TTS185KIT 534156
Powerful 1400W track saw kit complete with 1400mm track for smooth, precise, straight and bevel cutting of larger workpieces. Easily accessible spindle lock aids fast, convenient blade-change. Integral anti-kickback device. Plunge-lock safety feature. Large 185mm blade for deeper plunge capacity. Vibration reducing soft-grip handles. Variable speed with soft start and constant speed under load. Track Pack and connectors, dust extraction adaptor and work clamps.
Features:
- Easy bevel adjustment for precise bevel cuts at angles 0 – 48°
- Scribe mode eliminates splintering and tear-out
- Precise cutting depth adjusts to a maximum of 68mm
- Efficient dust extraction with universal vacuum system adaptor and 360° outlet
Features:
Description