Wera VDE Zyklop Torx Bit Socket 1000V Holding Function 1/4" Drive 8767 A VDE HF TX10-TX40 - Choose Size
Product image 1
1 / 8
+3
Features:
  • For TORX® socket screws
  • Individually tested tools as per IEC 60900 at 10,000 V for safe working up to 1,000 volt
  • The holding function holds screws securely on the tool
  • Plastic sleeve protects surfaces from damage
VDE 1/4" bit socket with holding function for TORX® screws for particularly comfortable screwdriving thanks to a reduced risk of losing the screw when feeding it into the workpiece. With increased safety thanks to the yellow insulation core, which becomes visible if the outer red VDE insulation layer is damaged. Individually tested tools as per IEC 60900 at 10,000 V for safe working at the approved voltage of 1,000 V.
Features:
  • For TORX® socket screws
Select Size
-65%
Description
Wera VDE Zyklop Torx Bit Socket 1000V Holding Function 1/4" Drive 8767 A VDE HF TX10-TX40 - Choose Size | White Rose Tools