Sealey Rotary Hammer Drill SDS Plus Ø18mm 750W/230V
Product image 1
1 / 11
+6
Sealey 18mm SDS Plus Rotary Hammer Drill 750W/230V
Three drilling functions.
Variable speed control trigger.
LED Mains power indicator.
Supplied in storage case with 8mm, 10mm and 12mm masonry drill bits and depth gauge.
Fitted with 360° auxiliary handle.
Specification:
  • Model No SDSPLUS18
  • Brand: Sealey
  • Chuck Type: Double Chuck System
  • Concrete Drilling Diameter: Ø18mm
  • Drilling Capacity:
  • Concrete: 18mm
  • Impact Energy: 2J
  • Impact Rate: 0-5500bpm
  • Nett Weight: 2.4kg
  • No-Load Speed: 0-1700/0-3000rpm
  • Power: 750W
Product Guarantee: 1 Year
Catalogue Page: Page 1077
Downloadable Files:
  • Instructions: View Here
  • Parts Diagram: View Here
Three drilling functions.
LED Mains power indicator.
Specification:
  • Model No SDSPLUS18
  • Brand: Sealey
  • Drilling Capacity:
  • Concrete: 18mm
  • Impact Energy: 2J
  • Impact Rate: 0-5500bpm
  • Nett Weight: 2.4kg
  • Power: 750W
Product Guarantee: 1 Year
Catalogue Page: Page 1077
Downloadable Files:
  • Instructions: View Here
  • Parts Diagram: View Here
Description
  • Model No SDSPLUS18
  • Concrete: 18mm
  • Power: 750W
Sealey Rotary Hammer Drill SDS Plus Ø18mm 750W/230V | White Rose Tools