Sealey Rotary Hammer Drill SDS Plus Ø32mm 1500W/230V
Product image 1
1 / 11
+6
Sealey 32mm SDS Plus Rotary Hammer Drill 1500W/230V
Powerful rotary hammer drill with SDS Plus chuck.
Four drilling functions.
Anti-vibration shock absorbers built into body.
Stepless variable speed control trigger.
Safety clutch system.
LED Mains power indicator.
Easy-access grease plug for gear maintenance.
Supplied in storage case with 8mm, 10mm and 12mm masonry drill bits, pin and cold chisels, PVC dust cap and depth gauge.
Fitted with 360° auxiliary handle.
Specification:
  • Model No SDSPLUS32
  • Brand: Sealey
  • Chuck Type: SDS Plus
  • Concrete Drilling Diameter: Ø32mm
  • Drilling Capacity:
  • Concrete: 32mm
  • Impact Energy: 6J
  • Impact Rate: 0-4500bpm
  • Nett Weight: 5.02kg
  • No-Load Speed: 0-850rpm
  • Power: 1500W
Product Guarantee: 1 Year
Catalogue Page: Page 1077
Downloadable Files:
  • Instructions: View Here
  • Parts Diagram: View Here
Four drilling functions.
Safety clutch system.
LED Mains power indicator.
Specification:
  • Model No SDSPLUS32
  • Brand: Sealey
  • Chuck Type: SDS Plus
  • Drilling Capacity:
  • Concrete: 32mm
  • Impact Energy: 6J
  • Impact Rate: 0-4500bpm
  • Nett Weight: 5.02kg
  • No-Load Speed: 0-850rpm
  • Power: 1500W
Product Guarantee: 1 Year
Catalogue Page: Page 1077
Downloadable Files:
  • Instructions: View Here
  • Parts Diagram: View Here
-65%
Description
  • Model No SDSPLUS32
  • Concrete: 32mm
  • Power: 1500W