Sealey Rotary Hammer Drill SDS Plus Ø26mm 900W/230V
Product image 1
1 / 10
+5
Sealey 26mm SDS Plus Rotary Hammer Drill 900W/230V
Powerful rotary hammer drill with SDS Plus chuck.
Three drilling functions.
Safety clutch system.
Supplied in storage case with 8mm, 10mm and 12mm masonry drill bits, pin and cold chisels and PVC dust cap.
Fitted with 360° auxiliary handle.
Specification:
  • Model No SDSPLUS26
  • Brand: Sealey
  • Chuck Type: SDS Plus
  • Concrete Drilling Diameter: Ø26mm
  • Drilling Capacity:
  • Concrete: 26mm
  • Impact Energy: 4.2J
  • Impact Rate: 4300bpm
  • Nett Weight: 3.2kg
  • No-Load Speed: 880rpm
  • Power: 900W
Product Guarantee: 1 Year
Catalogue Page: Page 1077
Downloadable Files:
  • Instructions: View Here
  • Parts Diagram: View Here
Three drilling functions.
Safety clutch system.
Specification:
  • Model No SDSPLUS26
  • Brand: Sealey
  • Chuck Type: SDS Plus
  • Drilling Capacity:
  • Concrete: 26mm
  • Impact Energy: 4.2J
  • Impact Rate: 4300bpm
  • Nett Weight: 3.2kg
  • No-Load Speed: 880rpm
  • Power: 900W
Product Guarantee: 1 Year
Catalogue Page: Page 1077
Downloadable Files:
  • Instructions: View Here
  • Parts Diagram: View Here
Description
  • Model No SDSPLUS26
  • Concrete: 26mm
  • Power: 900W
Sealey Rotary Hammer Drill SDS Plus Ø26mm 900W/230V | White Rose Tools